Czym jest i dlaczego tak ważne jest badanie termowizyjne urządzeń elektrycznych?


Najprościej mówiąc tego typu badanie to po prostu zmierzenie temperatury urządzenia kamerą termowizyjną. To nowoczesna i efektywna metoda sprawdzania sprawności przewodów, styków, transformatorów, rozdzielni i podobnych. Wykorzystuje się w niej zjawisko wydzielania ciepła, więc pracy urządzeń dzięki czemu można przeprowadzić je bez potrzeby wyłączania badanego przedmiotu. Czynniki takie jak korozja czy zwykłe zmęczenie materiałów mogą powodować wzrost temperatury a przy tym do poważnych uszkodzeń a w niektórych przypadkach nawet do pożaru.
Badania termowizyjne urządzeń, którego wymagają firmy ubezpieczeniowe nie wynikają z norm polskich ale norm niemieckich. Tak samo w Polsce nie ma wymagań dla operatora takiej kamery, natomiast według niemieckich wytycznych wymagane jest, by takie badanie przeprowadziła osoba oraz firma niezależna. Co dokładnie to znaczy? Oznacza to tyle, że badań nie może pracownik firmy, do której instalacja należy, nie może być także pracownikiem firmy, która taką instalację wykonała. Oprócz tego nie może to być osoba pracująca w firmie ubezpieczeniowej ani osoba, której wynagrodzenie jest zależne od wyniku badania. Takie wymagania nie wyglądają na wygórowane, a nawet na takie, które zapewniają większą rzetelność wykonywanemu badaniu.
No dobrze, ale czy poza wymogiem ubezpieczalni przeprowadzanie takiego badania ma sens, jakieś plusy? Okazuje się, że znowu chodzi o pieniądze i efektywność pracy. Jeśli wiemy, że nasza instalacja jest w dobrej kondycji to możemy dostać zniżkę u naszego ubezpieczyciela a jak wiadomo dodatkowy pieniądz zawsze warto mieć. Przeprowadzenie badania termowizyjnego urządzeń może nas także uchronić od kosztów dodatkowych takich jak wymiana urządzeń po pożarze, który nie musi skończyć się na jednej rozdzielnia może rozprzestrzenić się na inne regiony instalacji. Oprócz tego praca jest bardziej zoptymalizowana oraz nie pojawiają się przestoje w pracy, które blokują możliwość pracy, więc tracimy pieniądze, których tracić nie chcemy. Tak więc zabezpieczamy się przez utratą pieniędzy pośrednio i bezpośrednio, ale ile to kosztuje? Około 500 zł od godziny badania, natomiast koszt samej rozdzielni z montażem to około 200 zł gdy nie mamy tynkowanej ściany. Natomiast koszt instalacji osprzętu rozdzielni to koszt kilkukrotnie wyższy, także chyba warto zainwestować w badania termowizyjne urządzeń raz na jakiś czas.

Dodatkowe informacje znajdziesz na: termostop.pl