Kiedy leczenie ortodontyczne jest potrzebne?


Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się korygowaniem i leczeniem wad zgryzu. Według Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego każde dziecko powinno udać się do ortodonty. Im wcześniej, tym lepiej, jednak nie powinno być to później niż w wieku 7 lat. Jeśli będąc niepełnoletnim nie było się u ortodonty, można zrobić to w wieku dojrzałym. Leczenie ortodontyczne u dorosłego jest możliwe.

Czy ortodoncja zajmuje się tylko wadami zgryzu?

Otóż nie. Oprócz takiego leczenia, ortodoncja zajmuje się wadami szczękowo-twarzowymi, a także korygowaniem niedoskonałości zębów. Zaletą leczenia ortodontycznego jest z pewnością poprawa wyglądu, wyprostowanie krzywizn. Można pozbyć się bólu głowy, ponadto zapobiec próchnicy czy chorobom przyzębia.

Czy każdy musi odbyć leczenie ortodontyczne?

O konieczności hospitalizacji decyduje stomatolog ortodonta. Odbywa się to na podstawie wywiadu stomatologicznego i medycznego, badań klinicznych, a także zdjęć rentgenowskich. Po podjęciu decyzji o leczeniu, ustalany jest indywidualny plan działania odpowiedni dla danej osoby. Klasyczny proces leczenia trwa zazwyczaj od półtora do dwóch lat, ale może on być wydłużony, bądź skrócony.

Przykłady wad, których podejmuje się ortodoncja:

  • zbyt duże wysunięcie dolnych lub górnych przednich zębów,
  • odstępy występujące między zębami,
  • stłoczenie zębów,
  • zgryz otwarty, który charakteryzuje się przerwą między płaszczyzną zębów odpowiedzialnych za gryzienie.

Leczenie ortodontyczne odbywa się za pomocą aparatów, ruchomych, bądź stałych. Do aparatów stałych należą: aparaty ortodontyczne, utrzymujące odstępy oraz specjalne. Pierwszy z nich jest najczęściej stosowany i składa się z drutów, zamków i pierścieni. Zamki reguluje się systematyczne, zazwyczaj co miesiąc. Aparat utrzymujący odstępy używa się do czasu pojawienia się zęba stałego u dziecka, jeśli wcześniejszy ząb został utracony. Aparat specjalny ma na celu oduczenie się niewskazanych nawyków. Aparaty ruchome można podzielić na: wyrównujące, utrzymujące odstęp, ruchome klamry, separatory warg i policzków. Wybór aparatu jest zależny od potrzeb pacjenta i sposobu leczenia.

Profesjonalne leczenie ortodontyczne: https://medicdental.com.pl/