Stary nowy wynalazek. Beton


Od dziesięcioleci jest najpopularniejszym materiałem budowlanym. Nie piasek i nie woda. Nie! Dopiero razem te dwa surowce w towarzystwie trzeciego dają prawdziwy cud.

Jest nim beton.

Przyzwyczailiśmy się do jego widoku i nie robi już na nas takiego wrażenia jak na Rzymianach kilkanaście stuleci wcześniej lub Palestyńczykach, którzy uważani są za prekursorów domów, gdzie istniały posadzki betonowe. Były to proste kompozycje. Beton znaleziony w jednej z wiosek na terenie dzisiejszego bliskiego wschodu był mieszanka piasku i popiołów zawierających wapienie. Stara wylewka zachowała się w części obok paleniska w prymitywnym domostwie z cegły mułowej. Wtedy był to ostatni krzyk mody. A człowiek mieszkający w chacie, być może przypadkiem odkrył, jak wykonać mieszankę betonową. I posadzka betonowa powstała po wypaleniu okalających ognisko kamienie, a następnie proszek zmieszany z ziemią znajdującą się wokół został przypadkiem zalany woda podczas przygaszania ognia na noc. Rano okazało się, że mokra mieszanina po wyschnięciu utworzyła pokład twardej struktury.

Na drodze eksperymentów w końcu udało się oddzielić od skutku przyczynę i wypreparować potrzebne komponenty. Pomysł jednak został zapomniany na długie lata.

Polecamy również: wylewki betonowe